top of page
  • Obrázek autoraMimosa Confiante

Chana Masala

Aktualizováno: 23. 4. 2022


Ahoj, rozhodla jsem se na svých stránkách vytvořit takovou kuchařku receptů, které mám ráda. Jedná se primárně o indickou kuchyni, ale sem tam sem se objeví i recept na nějakou jinou asijskou mňamku. Česká jídla jsou super, ale já inklinuju celým svým bytím k Asijským zemím a hádám, že je spousta lidí, kteří by si nějakou tu pochoutku vytvořili doma sami.


Abych Vás uvedla do reality, nevařím indickou kuchyni, jakou dostanete na talíř v restauraci. Naučila jsem se recepty od svého indického přítele, který se je zase naučil od své maminky. Je původem ze státu Paňdžáb. Proč to píšu? Je nutné vědět, že se některé recepty také stát od státu mohou lišit. Drobně, nebo více…


K mému stylu popisu postupu bych ráda řekla, že pokud jste analfabet jako já, budete rozumět mému výroku a nedostatečnosti většiny kuchařek. Je hezké, že píšou v kostce co máte dělat, ale ty mezikroky mi tam většinou chybí. Proto můj postup bude extrémně podrobný.


Pro dnešek tu mám bezmasou variantu Chana Masala.


Co na ni potřebuji?

voda

1x kardamom celý

2x bobkový list

2x hřebíček

1x lžička indického čaje (v louhovacím sítku na čaj)

2x červená cibule (může být i naše klasická)

1x lžička soli

1x lžička prášku z kurkumy

1x lžička kořenící směsy masala

1 a ½ lžičky červené papriky (Je jedno jaká to je, používá se hlavně pro barvu)

4 stroužky česneku

Kus zázvoru

2x zelená chili paprička

2x lžička rajčatového protlaku

1x plechovka cizrny (Může být i v sáčku - Ale liší se trochu postup)

1 lžička Kitchen King Masala

1 lžička Chana Masala


Jak budu postupovat?

Nejprve si vezmu hrnec v němž uvařím cizrnu. Dám do něj ½ hrnce vody. Naleju do něj obsah plechovky i s lákem, přidám čaj v louhovacím sítku, 2 bobkové listy, 1 celý kardamom a 2 hřebíčky (Když dáte víc, nic se nestane). Necháte to vařit. Vařím cca 15 minut (cizrna už totiž měkká je, jen je třeba aby se prostoupila tím kořením.)

Zatímco se vaří cizrna připravuji si další přísady. Nejprve vezmu dvě červené cibule. Jednu větší cibuli, jednu menší a v blenderu je obě nakrájím na drobno. V papinově hrnci si dám na dno olej (možné nahradit Ghí - máme raději), když je horký, nasypu na něj zelený kmín. Když se kmín rozvoní, přidám nakrájenou cibulku a zamíchám. Nechám směs na menším plamenu smažit. (Cibule musí být měkká, lehce přismahnutá, ale ne úplně).


Během této doby dám 4 stroužky česneku, kus zázvoru (Já dávám cca 2cm vysoký plátek.), dvě lžičky rajčatového protlaku, 2 zelené chilli papričky a trochu vody do blenderu a všechno rozmixuju do pasty.


Vrátím se k papinově hrnci, na již pěknou cibulku dám 1 lžičku soli (musíte vyzkoušet vaši sůl - každý solí jinak), lžičku koření kurkuma, lžičku koření garam masala, 1 lžičku a ½ červené papriky a zamíchám. Udělá se příjemně vypadající směs na níž naleju připravenou pastu.

Chvíli míchám a poté doleju horkou vodou do ¼ hrnce. Navrch přidám 1x lžičku kitchen king masala a 1 lžičku chana masala.


Papinův hrnec uzavřu a nechám vařit na nízkém ohni. Náš papinův hrnec hezky píská, takže se orientuju podle toho. Když 3x pískne, hrnec sundavám z ohně a když vychladne otevírám, trochu rozmačkám cizrnové kuličky (Ne všechny, jen abych omáčku trochu zahustila) a podávám. Odhaduju, že vařím cca 15-20 minut.


Jíme ji s čapátí, nebo s rýží. Navrch omáčky na talíři dávám nakrájenou syrovou cibuli.


POZOR

Pokud budete mít suchou cizrnu, liší se to v postupu. Potřebujete papinův hrnec. Do něj dáte ¼ hrnce vody, nasypete do něj cizrnu (½ sáčku) a přidáte koření a čaj. Uzavřete a vaříte. Záleží na typu cizrny, ale já většinou vařím těch 30 minut, dokud není cizrna měkká.


Na pánvi si mezitím připravím směs cibule/koření/pasta a když je cizrna v papiňáku hotová, směs do něj jednoduše přidám. Dál se postup shoduje.


Chvíli míchám a poté doleju horkou vodou do ¼ hrnce. Navrch přidám 1x lžičku kitchen king masala a 1 lžičku chana masala. Rozdíl je, že vařím s otevřeným poklopem cca 10 minut a poté cizrnu lehce pomačlkám a je to ready k jídlu.


Snad se Vám bude podle mého receptu dobře vařit a určitě ocením, pokud mi dáte zpětnou vazbu!


Vaše Mimosa


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page